Diokletiāna pils

“Splita…izveidojās ap imperatora Diokletiāna pili, kas ir viens no lielākajiem un labāk saglabātajiem Romas perioda ēku kompleksiem.” (DK Ceļvedis “Horvātija”)
Diokletiāna pils ir vienkārši burvīga, tā ir pilsēta pilsētā. Fantastiski skaistas ēkas, šauras un šarmantas ieliņas. Vienu brīdi likās, ka atrodos Venēcijā jeb Barselonas vecpilsētā.

Teikšu gan tā, šur tur ar ratiņiem izbraukt bij kā bij, un mums nav tie lielākie rati, bet kad ielas tik šauras un dažbrīd pretī nāk vesela grupa tūristi, tad nevar īsti saprast stāvēt uz vietas, kamēr visi apiet, turpināt iet uz priekšu kā ledlauzim jeb griezties apkārt un laisties lapās. Bet viss ir labs kas beidzās veiksmīgi un bez kāda neuzmanīga tūrista sēzot ratos klēpī Elizabeth.
Kā pirmo apskates objektu izvēlējāmies Sv.Gara katedrāli.”Katedrāle, kas sākotnēji bija Diokletiāna mauzolejs, iesvētīta 7.gadsimtā…kopš tā laika tā ir palikusi gandrīz nemainīga. Tai tika piebūvēts vienīgi romānikas stila zvanu tornis (12-16.gadsimts) un koris (13.gadsimts). Zvanu torņa pakājē guļ sena sfinksa….ieejas durvis rotā 1214. gadā darināti koka paneļi ar evanģelija ainām ziedu vītņu ietvarā.” (DK Ceļvedis “Horvātija”). Maza, patumša bet ļoti šarmanta katedrāle, kurai noteikti nevajadzētu paiet garām.
Man dikti gribējās uzkāpt zvanu tornī un paskatīties uz Splitu no augšas, bet tā kā vienīgais veids kā tur tikt bij kāpt pa šaurām kāpnēm, bet mums mazulis un rati, kā arī bijām atnākuši pēcpusdienā, bet, ticiet vai nē, Horvātijas dienvidos jau pl 19.00/20.00 paliek tik tumšs, ka acis var izdurt, tad nolēmām, ka kāps tikai Boriss un es pēc tam foto paskatīšos, bet mēs ar Elizabeth viņu pagaidīsim turpat pie katedrāles. Savādāk kamēr mēs visi lēnā garā uzkāptu, būtu iestājusies melna tumsa. Patiesībā tā arī sanāca, ka Boriss foto iemūžināja jau krēslā slīgstošo Splitu, bet mums ar Elizabeth turpat laukumiņā pie katedrāles bij super jauki. Elizabeth izrāpojās augšup lejup pa katedrāles kāpnēm, divām dāņu vecmāmiņām, kurām Dānijā esot tikpat mazas mazmeitiņas, atļāva paturēt savu rociņu un sasmaidījās ar šarmantiem horvātu viesmīļiem no tuvējās kafejnīcas. Attiecībā pret horvātiem un maziem bērniem varu teikt tā, ka ir kā Itālijā, kad katrs garāmgājējs uzskata par savu pienākumu uzsmaidīt vai pamāt mazulim, bet ja Itālijā vecāki vīrieši metās arī bučot mazulītim rociņu, tad Horvātijā tomēr tik karsti savas jūtas neizrāda. Par to rociņu nebučošanu biju pat priecīga, iepriekš kad bijām Veronā un Milānā, biju pilnīgi nosvīdusi, kad redzēju ka pa ielu pretī nāk kāds itāļu onkulis, jo zināju ka tūlīt metīsies stāstīt, cik Elizabeth skaista un bučos viņai rociņas.Tā kā pirmo reizi pili apskatīt atnācām pēcpusdienā pēc rīta vārtīšanās pludmalē un diendusas dzīvoklī, bet kā jau minēju, vakarā ātri paliek tumšs, tad pārējo pils apskati atstājām uz otru dienu.
No rīta kamēr izstaipījāmies, savus jogurtus apēdām, kafijas un sulas padzērām, tikmēr diena arī jau iesilusi un varējām iet skatīt kas vēl tur labs iekš to pili. “Nolaidāmies” pazemē, lai uzmestu aci pils mūriem no iekšpuses. Iespaidīgi, bet dažviet tā tīri neomulīgi…mazliet atgādināja pastaigu pa senās Edinburgas ielām, vēl ausīs skanēja ekskursijas gida stāstījums par slimībām kas kādreiz plosījušās telpās kur atradāmies….toreiz likās, ka man arī kaut kas no sienām ņems un pielips, tagad radās tāda pati sajūta, gribējās ātrāk ārā un saulītē. Šķiet uz izeju jau vairs negājām, bet skrējām.
Āra bij jauki…silts un saulains, tās dažās tūristu grupas arī nebij manāmas un Elizabeth pat izmantoja iespēju ne tikai pastaigāt pa ielām, bet arī parāpot. Kas nekait sajust zem plaukstiņām senseno vēstures elpu, varbūt pat vēl just kā akmens plāksnes vibrē no visiem soļiem, kas uz tām sperti gadsimtu garumā.Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s